Strona g艂贸wnaAlfabet F-LEXa

Alfabet F-LEXa

przez dar_wro
Odrestaurowana kaplica w ko艣ciele przy Opactwie w Lubi膮偶u

Dzisiaj kolejna literka. Tym razem B. 馃檪

B jak BEZPRAWNE KORZYSTANIE ZE ZDJ臉膯

Kultura Web 2.0 to oczywi艣cie wymys艂 nie maj膮cy nic wsp贸lnego z prawem. To, 偶e autor umieszcza zdj臋cia w Internecie nie jest r贸wnoznaczne z tym, 偶e zezwala na korzystanie z nich przez innych u偶ytkownik贸w Internetu. Z cudzego zdj臋cia mo偶emy skorzysta膰 jedynie w sytuacji, gdy mamy do tego prawo. Uprawnienie do korzystania z cudzego zdj臋cia musi wynika膰 albo z przepis贸w prawa, albo by膰 nadane przez w艂a艣ciciela autorskich praw maj膮tkowych. Z mocy ustawy z cudzych zdj臋膰 mo偶na korzysta膰 w ramach dozwolonego u偶ytku osobistego (art. 23 ust. 1 Ustawy). Ustawowa licencja w zakresie dozwolonego u偶ytku nie pozwala jednak np. na publikacj臋 cudzych zdj臋膰 na w艂asnej witrynie WWW lub blogu, a tym bardziej do czerpania jakichkolwiek korzy艣ci z cudzego zdj臋cia.

?Art. 23. 1. Ustawy. Bez zezwolenia tw贸rcy wolno nieodp艂atnie korzysta膰 z ju偶 rozpowszechnionego utworu w zakresie w艂asnego u偶ytku osobistego. Przepis ten nie upowa偶nia do budowania wed艂ug cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spe艂niaj膮cych cechy utworu, chyba 偶e dotyczy to w艂asnego u偶ytku naukowego niezwi膮zanego z celem zarobkowym.?

Jest jeszcze jeden przepis pozwalaj膮cy na korzystanie na mocy ustawy z cudzych zdj臋膰. Chodzi o art. 25 ust. 1 pkt 1.c Ustawy dotycz膮cy zdj臋膰 reporterskich. Zagadnieniu temu po艣wi臋cony by艂 tekst ?Ci臋偶ki los?.

?Art. 15 ust.1 pkt 1 c Ustawy. Wolno rozpowszechnia膰 w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji ju偶 rozpowszechnione aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie?.

Kwestia zgody w艂a艣ciciela jest na tyle oczywista, 偶e nie b臋d臋 tego tematu rozwija艂. No mo偶e jednak przypomn臋 kwestie zgody odno艣nie portali spo艂eczno艣ciach. Je偶eli przy zdj臋ciu umieszczamy wtyczk臋 pozwalaj膮c膮 na ?zalajkowanie zdj臋cia? lub jego udost臋pnienie na konkretnym portalu spo艂eczno艣ciom, to tym samym wyra偶amy zgod臋 na takie korzystanie z naszego zdj臋cia. Warto o tym pami臋ta膰. Wi臋cej informacji na ten temat znajdziecie w tek艣cie ?Czy lajki naruszaj膮 prawo??.

Je偶eli jednak kto艣 korzysta z Twoich zdj臋膰 nie posiadaj膮c 偶adnego z powy偶szych uprawnie艅, to czyni to w spos贸b bezprawny. Tylko od Ciebie zale偶y, czy b臋dziesz to tolerowa艂, czy te偶 b臋dziesz stara艂 si臋 chroni膰 swoje prawa na drodze s膮dowej.
Przypomn臋 to, co ju偶 wielokrotnie powtarza艂em na blogu.

WSKAZANIE AUTORA ZDJ臉CIA I 殴R脫D艁A, Z KT脫REGO ONO POCHODZI TO ZA MA艁O, ABY ZDJ臉CIE PUBLIKOWA膯 NA W艁ASNEJ STRONIE W SPOS脫B LEGALNY.

B jak BLOG

Na blogu zazwyczaj autor umieszcza w艂asne teksty, zdj臋cia, grafiki, rysunki itp. Ka偶da z powy偶szych sk艂adowych bloga mo偶e by膰 samodzielnym UTWOREM podlegaj膮cym ochronie prawnej, jak r贸wnie偶 blog jako ca艂o艣膰 mo偶e by膰 uznany za Utw贸r. Skoro tak, to blog i ?jego sk艂adowe? s膮 prawnie chronione na mocy Ustawy i wszelkie niedozwolone korzystanie z tre艣ci mo偶e skutkowa膰 odpowiedzialno艣ci膮 cywiln膮, a czasem nawet i karn膮.

Je偶eli na Twoim blogu zamieszczasz aktualne artyku艂y na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, to musisz pami臋ta膰, 偶e zgodnie z przepisami Ustawy mog膮 by膰 one rozpowszechniane w celach informacyjnych w ramach dozwolonego u偶ytku. Ten kto korzysta z dobrodziejstwa licencji ustawowej ma jednak obowi膮zek zap艂aty, gdy偶 zgodnie z Ustaw膮 przys艂uguje Ci wynagrodzenie z tego tytu艂u. Je偶eli jednak nie 偶yczysz sobie, aby osoby trzecie korzysta艂y z Twoich tekst贸w wystarczy, 偶e zrobisz stosowne zastrze偶enie.

Art. 25 ust. 1 pkt 1 b Ustawy. Wolno rozpowszechnia膰 w celach informacyjnych w prasie, radiu i telewizji aktualne artyku艂y na tematy polityczne, gospodarcze lub religijne, chyba 偶e zosta艂o wyra藕nie zastrze偶one, 偶e ich dalsze rozpowszechnianie jest zabronione.

Blogerom publikuj膮cym fotografie polecam r贸wnie偶 tekst ?O zdj臋ciach na blogu?, w kt贸rym jest syntetyczne podsumowanie tego zagadnienia.

Mo偶esz r贸wnie偶 lubi膰

3 komentarze

Piotr 24 marca 2015 - 01:36

Nie 偶ebym by艂 fanem idei Web 2.0, ale sprowadzanie tego do wyja艣nienia kradzie偶y zdj臋cia to jak wyja艣nianie zawodu prawnika na przyk艂adzie Andrieja Wyszy艅skiego. Web 2.0 to pomys艂 na biznes maj膮cy polega膰 na tym, 偶e koncern daje portal i jego narz臋dzia, a internauci maj膮 go zape艂nia膰 tre艣ciami i jeszcze za to p艂aci膰. G艂upie, ale jednak dalekie od kodeks贸w karnych.

Powt贸rz
dar_wro 24 marca 2015 - 07:29

Web 2.0 by艂o przywo艂ane w kontek艣cie mojego tekstu i zwi膮zanych z tym perypetii ka_tuli.

Powt贸rz

Zostaw komentarz