Święta minęły i najwyższy już czas, aby blog ocknął się ze świątecznego letargu. Dzisiaj kilka słów o ochronie zdjęć w kontekście orzeczenia, jakie zapadło w październiku w Poznaniu (postanowienie Sądu Apelacyjnego z 17.10.2012 r., sygn. akt I Acz 1753/12). Postanowienie zostało wydane w ramach postępowania zabezpieczającego, o którym kiedyś pisałem w ?Przezorny zawsze zabezpieczony?. Nie wdając się w kwestie procesowe warto jednak zapoznać się z jego uzasadnieniem, gdyż każdy fotograf może w nim znaleźć kilka ważnych wskazówek dotyczących ochrony praw majątkowych do utworu fotograficznego. Na początek abecadło.
?Naruszenie praw majątkowych do utworu fotograficznego polega zwykle na wykorzystaniu go wprost w całości lub we fragmentach.?
Prawda, że proste. Nie ma łatwiejszego przypadku, niż wskazany powyżej przez sąd. Jeżeli ktoś wykorzystał Twoje zdjęcie w całości lub jego fragment nie posiadając stosownej licencji lub autorskich praw majątkowych do niego, to narusza Twoje prawo. Dalej już tak łatwo nie będzie.
?Ochronie może też jednak podlegać, w przypadku zdjęć pozowanych, ich szczególna kompozycja, w twórczy sposób wykorzystująca odpowiedni układ osób, przedmiotów, elementów krajobrazu itp.?
W takiej sytuacji rozstrzygnięcie zapewne zapadnie dopiero w sądzie i to po uzyskaniu opinii biegłych, którzy będą musieli ocenić, czy rzeczywiście kompozycja stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, bo tylko taki jest przedmiotem praw autorskich (art. 1 ust. 1 Ustawy). Warto w tym miejscu przypomnieć sobie, co pisałem w ?Inspiracja czy utwór zależny?. Sprawa doprawdy skomplikowana i każdy przypadek wymaga wnikliwej, indywidualnej analizy.
A na finał coś, co zapewne ucieszy wielu. 🙂
?Co do zasady, nie podlega ochronie, również w przypadku fotografii „pozowanych”, samo wykorzystanie w niej konkretnych osób, rekwizytów itp.?
Sąd uznał za niedopuszczalne próbę zawłaszczenia pewnych idei i motywów, powszechnie funkcjonujących w kulturze i twórczości artystycznej, a związanych z małżeństwem, ślubem, weselem. Jako przykład wskazał motywy „wspólnej drogi” czy „niewoli małżeńskiej”. Ponadto stwierdził, że typowe są również powszechnie wykorzystywane w tych motywach rekwizyty, takie jak obrączki ślubne, „kajdany”, „kula u nogi”, różnego rodzaju pojazdy itp.
Do zobaczenia w Nowym Roku! Pomyślności i dużo dobrego światła.
PS. F-LEX zapada w kolejny sen zimowy i ogłasza przerwę techniczną do 15 stycznia 2013. Czas na narty. 🙂