Człowiek płynący łodzią pod mostem na rzecze Arno we Florencji

Czy kula u nogi podlega ochronie?

autor: dar_wro
0 komentarz

Święta minęły i najwyższy już czas, aby blog ocknął się ze świątecznego letargu. Dzisiaj kilka słów o ochronie zdjęć w kontekście orzeczenia, jakie zapadło w październiku w Poznaniu (postanowienie Sądu Apelacyjnego z 17.10.2012 r., sygn. akt I Acz 1753/12). Postanowienie zostało wydane w ramach postępowania zabezpieczającego, o którym kiedyś pisałem w „Przezorny zawsze zabezpieczony”. Nie wdając się w kwestie procesowe warto jednak zapoznać się z jego uzasadnieniem, gdyż każdy fotograf może w nim znaleźć kilka ważnych wskazówek dotyczących ochrony praw majątkowych do utworu fotograficznego. Na początek abecadło.

Naruszenie praw majątkowych do utworu fotograficznego polega zwykle na wykorzystaniu go wprost w całości lub we fragmentach.

Prawda, że proste. Nie ma łatwiejszego przypadku, niż wskazany powyżej przez sąd. Jeżeli ktoś wykorzystał Twoje zdjęcie w całości lub jego fragment nie posiadając stosownej licencji lub autorskich praw majątkowych do niego, to narusza Twoje prawo. Dalej już tak łatwo nie będzie.

Ochronie może też jednak podlegać, w przypadku zdjęć pozowanych, ich szczególna kompozycja, w twórczy sposób wykorzystująca odpowiedni układ osób, przedmiotów, elementów krajobrazu itp.

W takiej sytuacji rozstrzygnięcie zapewne zapadnie dopiero w sądzie i to po uzyskaniu opinii biegłych, którzy będą musieli ocenić, czy rzeczywiście kompozycja stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, bo tylko taki jest przedmiotem praw autorskich (art. 1 ust. 1 Ustawy). Warto w tym miejscu przypomnieć sobie, co pisałem w „Inspiracja czy utwór zależny”. Sprawa doprawdy skomplikowana i każdy przypadek wymaga wnikliwej, indywidualnej analizy.

A na finał coś, co zapewne ucieszy wielu. 🙂

Co do zasady, nie podlega ochronie, również w przypadku fotografii “pozowanych”, samo wykorzystanie w niej konkretnych osób, rekwizytów itp.

Sąd uznał za niedopuszczalne próbę zawłaszczenia pewnych idei i motywów, powszechnie funkcjonujących w kulturze i twórczości artystycznej, a związanych z małżeństwem, ślubem, weselem. Jako przykład wskazał motywy “wspólnej drogi” czy “niewoli małżeńskiej”. Ponadto stwierdził, że typowe są również powszechnie wykorzystywane w tych motywach rekwizyty, takie jak obrączki ślubne, “kajdany”, “kula u nogi”, różnego rodzaju pojazdy itp.

Do zobaczenia w Nowym Roku! Pomyślności i dużo dobrego światła.

PS. F-LEX zapada w kolejny sen zimowy i ogłasza przerwę techniczną do 15 stycznia 2013. Czas na narty. 🙂

0 komentarz
0

Może Ci się również spodobać

Napisz komentarz

Strona korzysta z cookies. Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza. Możesz oczywiście tą funkcję wyłączyć w swojej przeglądarce. Akceptuję Czytaj więcej

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!