Strona główna » Czy printscreen jest legalny?

Czy printscreen jest legalny?

przez dar_wro
Czeska Praga

Zgodnie z art. 17 Ustawy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Skopiowanie cudzego zdjęcia (utworu) i zamieszczenie na własnej stronie internetowej jest co do zasady niedozwolone. Bez znaczenia dla oceny bezprawności jest zastosowana technika umożliwiająca jego skopiowanie.
Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26.10.2017 r., sygn. akt I ACa 1159/16 stwierdził, że wykonanie tzw. zrzutu z ekranu (który zasadniczo można porównać do wykonania fotografii ekranu), na którym zamieszczony jest czyjś utwór (zdjęcie), a następnie zamieszczenie tego zrzutu w innej domenie (przykładowo własnej) należy uznać za wykorzystanie cudzego utworu bez zgody twórcy. Zastosowanie metody „printscreen” jest bowiem jedynie środkiem technicznym.

Bez znaczenia dla oceny bezprawności działania pozostaje fakt dotyczący  jakości wykonanych kopii. Opublikowanie zdjęcia jako pliku niskiej rozdzielczości nie ma znaczenia dla oceny działania i nie nadaje to przymiotu legalności aktywności naruszyciela. Przywołanie źródła, z którego pochodzi printscreen, jak również wskazanie autora zdjęcia także nie legalizuje działania. Na marginesie należy przypomnieć, że brak wskazania autora narusza jego prawo do oznaczenia utworów nazwiskiem lub pseudonimem (art. 16 pkt 2 Ustawy), a także prawo do nadzoru nad sposobem korzystania z utworów (art. 16 pkt 5 Ustawy).

Sytuację z printscreenem należy odróżnić od zamieszczenia linku do innej strony, na której utwory uprzednio opublikowano, które to działanie przy spełnieniu dodatkowych przesłanek bywa uznawane za legalne.  Tak więc legalne byłoby podanie linku do strony ze zdjęciem umieszczonym przez autora. Pisałem o tym całkiem niedawno w notce ?Ochrona prawa autorskiego przez TSUE?.

źródło: www.ewaipiotr.pl

Podsumowując:
Publikacja powyższego zdjęcia stanowiącego printscreen  ze strony www.ewaipiotr.pl, bez zgody autora, byłaby naruszeniem prawa. Nie zmienia tego fakt, że podałem źródło, z którego pochodzi.
Niepodanie autora tego zdjęcia narusza również jego osobiste prawa autorskie, o których wspominałem powyżej, tj. prawo do oznaczenia autora, jak również prawo do nadzoru nad zdjęciem (utworem).
Dozwolone byłoby zamieszczenie natomiast linku do zdjęcia w postaci https://www.ewaipiotr.pl/wp-content/uploads/2018/10/B9999117_b.jpg

PS. Zamieszczony printscreen jest za zgoda zaprzyjaźnionych blogerów Ewy i Piotra ze „Szturchańca fotograficznego”, tym samym wszystko jest legalne.
PS2. Prawie wszystko! Nie podałem autora. Autorem jest Ewa, a może Piotr.
PS3. I na koniec całkiem legalne własne zdjęcie. 🙂 Wschód słońca na Moście Karola - Zarysk Mostu Karola i praskich budynków

You may also like

6 komentarzy

Piotr 24 października 2018 - 23:51

Tym razem zdjęcie Piotra – często sami mamy problem z ustaleniem czyje to zdjęcie (nie, żeby to był duży problem 😉 ), ale tutaj jest łatwo – zdjęcie z Hasselblada X1D, więc z pewnością nie Ewy. 🙂

Powtórz
dar_wro 25 października 2018 - 14:11

A gdzie ostrzeżenie, że komentarz zawiera lokowanie produktu? 🙂

Powtórz
Piotr 25 października 2018 - 19:56

Produkt dawno oddany, to co za lokowanie, jak go w szafie nie ulokowałem? 😉
No chyba że masz na myśli lokowanie szkockich pejzaży, to owszem, jak najbardziej, ale to Ty lokujesz. 🙂

Powtórz
Leszek Widmański 2 listopada 2018 - 15:09

Warto dodać, że wyrok i jego uzasadnienie jest sformułowane w kontekście dopuszczalności cytatu. Pomimo argumentacji pozwanej, sąd uznał że jej działania nie mieszczą się w ramach takiego dozwolonego użytku. W konsekwencji – naruszenie praw…

Powtórz
Emilka 13 kwietnia 2019 - 10:24

Witam Pana!!!
Mam pytanie czy robiąc screen dowolnej fotki aby podzielić się informacja z mezem z mama czy dziećmi pokazując co jest teraz np modne np pokazując na jednej fotce taki taras i ozdoby jakie można zrobić N innej fotce inny taras znaleziony w internecie czy to legalne? Bo np z mezem planujemy jakiś taras zrobić i szukamy pomysly a dając link to już ciężko znaleźć bądź domyśleć się o które foto chodzi w całym linku nam.

Powtórz
dar_wro 17 kwietnia 2019 - 07:43

Zrobienie printscreena na własny użytek, bez publikacji go gdziekolwiek, jest jak najbardziej legalne. Niedopuszczalne byłaby publikacja, bądź rozpowszechnianie w formie printscreena cudzego utworu chronionego prawem (zdjęcia, filmu).

Powtórz

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!