Encyklopedyści

autor: dar_wro
7 komentarzy

Przez przypadek możesz zostać encyklopedystą, czasem nawet nie wiedząc o tym. Nie chodzi jednak o przynależność do grupy na czele której stał Denis Diderot, ale o bycie autorem zdjęcia umieszczonego w encyklopedii. 😉 Może się tak stać, bo jednym z dozwolonych użytków jest właśnie prawo do umieszczania zdjęć w encyklopediach. Art. 33 Ustawy stanowi, że wolno rozpowszechniać w encyklopediach i atlasach opublikowane utwory plastyczne i fotograficzne, o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Jeżeli więc wydawca encyklopedii lub atlasu wypatrzy jakieś Twoje fajne zdjęcie, a nie będzie mógł „zlokalizować” właściciela majątkowych praw autorskich do zdjęcia, to będzie mógł zamieścić takie zdjęcie w oparciu o licencję ustawową przewidzianą w tymże artykule. Przepis ten nie zwalnia jednak wydawcy encyklopedii lub albumu od rozmów z „właścicielem”, jak również  nie zezwala na publikację zdjęcia, jeżeli tenże nie wyraził na to zgody. W przypadku braku Twojej zgody, wydawca nie będzie mógł opublikować zdjęcia. Zastosowanie licencji ustawowej może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy nie będzie wiadomo kto jest autorem i nie ma możliwości tego ustalenia, jak również gdy nawiązanie porozumienia z twórcą napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody.  „Nawiązanie porozumienia” nie może być jednak rozumiane, jako niemożliwość uzgodnienia pomiędzy stronami warunków umowy. Brak zgody, to brak zgody i żaden art. 33 ust. 3 Ustawy nie może mieć zastosowania.

Gdy znajdziesz swoje zdjęcie w encyklopedii lub atlasie, to poza faktem że zostałeś encyklopedystą pamiętaj również o tym, że ustawodawca uznał, że należy Ci się wynagrodzenie. Jeżeli uznasz, że wydawca miał możliwość kontaktu z Tobą, a zaniechał tego (uznając po cichu, że uda mu się skorzystać z dozwolonego użytku),  to możesz dochodzić swoich roszczeń na zasadach ogólnych z art. 79 Ustawy. Jeżeli jednak faktycznie nie miał szans na rozmowę z Tobą, zostaje Ci tylko dyskusja o wynagrodzeniu. Niestety, jeżeli jesteś amatorem, to może ono wcale nie być wysokie, o czym było m.in. w „Każdy ma swoją cenę”.

Garść paragrafów
Art. 33. Wolno rozpowszechniać:
1. utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku,
2. utwory wystawione w publicznie dostępnych zbiorach, takich jak muzea, galerie, sale wystawowe, lecz tylko w katalogach i w wydawnictwach publikowanych dla promocji tych utworów, a także w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach w prasie i telewizji, jednakże w granicach uzasadnionych celem informacji,
3. w encyklopediach i atlasach – opublikowane utwory plastyczne i fotograficzne, o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Twórcy przysługuje wówczas prawo do wynagrodzenia.

7 komentarzy
0

Może Ci się również spodobać

7 komentarzy

Jerry 3 lutego 2012 - 23:01

No i jak zwykle to w prawie bywa, pewnie bardzo elastycznie mozna interpretowac pojecie „trudne do przezwyciężenia przeszkody”.

Odpowiedz
Piotr 5 lutego 2012 - 18:14

Ciekawe, że w Wikipedii nie trafiłem na zdjęcia nieznanego autorstwa – zawsze jest to CC z podaniem autora.

Odpowiedz
dar_wro 5 lutego 2012 - 19:30

Co chcesz przez to zasugerować?

Odpowiedz
Piotr 5 lutego 2012 - 21:07

Nie wiem, czy coś chcę sugerować 🙂 Zwracam uwagę, że najpopularniejsza encyklopedia nie korzysta z tego mechanizmu, a przynajmniej ja nigdy na to nie trafiłem.

Odpowiedz
dar_wro 5 lutego 2012 - 21:16

Co nie oznacza, że nie korzystali z tej licencji. 🙂 Poteoretyzujmy. Wiedzą, że zdjęcie jest Piotrka, ale on od 3 lat w buszu bez kontaktu z ludźmi ;-). Potrzebują zdjęcie i korzystają z licencji ustawowej. Oznaczyć muszą autora, bo wiedzą kto to jest (inaczej naruszyliby osobiste prawa autorskie).

Odpowiedz
Piotr 5 lutego 2012 - 21:25

Ale chyba nie mogliby jednocześnie napisać, że zdjęcie jest na licencji CC, prawda?

dar_wro 5 lutego 2012 - 21:40

No CC wyklucza ustawową:)

Napisz komentarz

Strona korzysta z cookies. Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza. Możesz oczywiście tą funkcję wyłączyć w swojej przeglądarce. Akceptuję Czytaj więcej

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!