Dzisiaj garść informacji o krajach (raczej egzotycznych), gdzie fotograf może mieć kłopoty. Przy opracowaniu tej notki korzystałem z informacji zamieszczonych na stronie Ministra Spraw Zagranicznych.
Afganistan
MSZ zwraca uwagę, aby podczas wykonywania zdjęć lub nagrań wideo zachować ostrożność. Warto się upewnić czy dana osoba wyraża zgodę na fotografowanie. Istnieje zakaz fotografowania instalacji militarnych, budynków rządowych i siedzib członków administracji.
Angola
Należy stosować się do zakazu fotografowania budynków rządowych i wojskowych, który bywa przenoszony na całą sferę obiektów publicznych. MSZ sugeruje, aby zapytać o zgodę na zrobienie zdjęcia, aby uniknąć konfiskaty kamery, aparatu lub filmu przez służby odpowiedzialne za ochronę.
Arabia Saudyjska
Nie wolno fotografować saudyjskich kobiet, meczetów, a także wszystkiego, co może być uznane za obiekt o znaczeniu strategicznym lub wojskowym, budynków instytucji państwowych i ambasad.
Demokratyczna Republika Konga
MSZ zaleca unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w Kinszasie. Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, lotnisk i wszystkich budynków publicznych. Na fotografowanie do celów zawodowych należy uzyskać zgodę w Ministerstwie Informacji.
Iran
Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów rządowych, wojskowych, posterunków policji, lotnisk, portów, ambasad, w tym również żołnierzy, policjantów i innych osób umundurowanych oraz ich pojazdów (szczególnie należy unikać fotografowania żołnierzy, policjantów i in. osób umundurowanych). MSZ sugeruje również, aby dla własnego bezpieczeństwa pytać o zgodę osób fotografowanych.
Korea Północna
MSZ informuje, że zdarzały się incydenty z udziałem polskich i innych obywateli z powodu wykonywania przez nich zdjęć określanych przez miejscowe władze jako brzydkie, ukazujące kraj w złym świetle. W takich przypadkach cudzoziemcy są zatrzymywani (czasami spontanicznie przez przypadkowych przechodniów), doprowadzani na posterunek policji, gdzie są przesłuchiwani, a zdjęcia kasowane (jest to łagodny sposób potraktowania, w przypadku uznania fotografii za szpiegowskie konsekwencją może być kara więzienia).
Republika Środkowoafrykańska
Zaleca się unikanie fotografowania i filmowania, zwłaszcza w Bangui. Całkowicie zakazane jest fotografowanie pałacu prezydenckiego, okolic willi szefa państwa, lotniska i wszystkich budynków publicznych.Na fotografowanie do celów zawodowych można uzyskać zgodę w środkowoafrykańskiej agencji prasowej.
Sri Lanka
Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi (niestety MSZ nie podaje jakimi). W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.
Sudan Południowy
Zezwolenie na wykonywanie zdjęć należy uzyskać w Ministerstwie Informacji. Obowiązuje całkowity zakaz fotografowania budynków administracji państwowej, mostów oraz obiektów wojskowych i policyjnych.
Syria
Zabrania się filmowania i fotografowania obiektów wrażliwych, zwłaszcza rządowych i wojskowych. Niestety nie ma informacji, jakie obiekty należą do kategorii wrażliwych
Tadżykistan
Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych oraz lotnisk.
Zimbabwe
Standardowo należy unikać fotografowania niektórych obiektów (budynki rządowe oraz miejsca o znaczeniu strategicznych dla bezpieczeństwa i obronności państwa) oraz skupisk ludności (wiece). Na profesjonalną działalność fotograficzną należy mieć zezwolenie Ministerstwa Informacji (zgoda jest wydawana na podstawie złożonego wniosku i po wniesieniu stosownej opłaty).
1 komentarz
Podoba mi się natychmiastowa kontrola obywatelska poziomu optymizmu na zdjęciu w Korei Północnej.
Generalnie w każdym kraju fotografowanie obiektów wojskowych może narazić na co najmniej indagacje – nawet jeśli to nie jest formalnie zakazane.
Przypomniało mi się spotkanie na wiosennej fotowyprawie do Toskanii karabinierów obstawiających synagogę: wyraźnie gestami wzbraniali się przed karierą modeli, więc uczestnicy fotowyprawy albo fotografowali ich teleobiektywami, albo fotografowali „obok nich” używając ultraszerokich obiektywów… 🙂