Strona główna » Zakaz fotografowania

Zakaz fotografowania

przez dar_wro
Most Tędziński w różowej poświacie zachodzącego słońca

Wakacje, czyli sezon ogórkowy w pełni. Pomimo prawie stu polskojęzycznych kanałów telewizyjnych na wszystkich prawie to samo i zazwyczaj odgrzewane kotlety. Biorąc przykład z nadawców telewizyjnych postanowiłem, że dzisiejszy wpis będzie jak wakacyjny program w TV. Odgrzewane kotlety, czyli powtórka. Jako, że dzisiaj są trzecie urodziny F-LEXa (tak, tak właśnie dzisiaj mijają równo trzy lata od zaistnienia bloga w sieci), to powtórka z ZAKAZU FOTOGRAFOWANIA będzie odwoływać się do wcześniejszych wpisów z mojego bloga.
Dla mnie jako dla fotografa i prawnika (albo odwrotnie sam już nie wiem) ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA jako powszechna norma nie istnieje. Nie ma normy prawnej zabraniającej fotografować. Mając więc na uwadze zasadę ?co nie jest zabronione jest dozwolone? należy stwierdzić, że generalnie można fotografować wszystko. No oczywiście nie wszystko, a prawie wszystko. 😉

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA PTAKÓW
Oczywiście, że ptaki można fotografować. Są jednak pewne sytuacje, gdy trzeba powiedzieć sobie stop. W ?Bubo bubo? znajdziecie informację, kiedy i w jakich sytuacjach nie można fotografować konkretnych ptaków. Zamieściłem tam m.in. listę ptaków, których fotografowanie, filmowanie i obserwacja jest zakazane w sytuacjach mogących powodować ich płoszenie lub niepokojenie.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA LUDZI
Nie ma czegoś takiego, jak zakaz fotografowania czy filmowania ludzi. Oczywiście należy odróżnić zakaz fotografowania od zakazu publikacji wizerunku. Zainteresowani mogą m.in. zajrzeć do wpisu ?Wolność wypowiedzi dziennikarskiej?. Wyjątek stanowią golasy o czym poniżej.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA POLITYKÓW
Skoro polityk to też człowiek (dobra, dobra nie rozpędzaj się drogi czytelniku), to można go fotografować. Ba nie tylko fotografować, ale często i publikować wizerunek bez konieczności posiadania jego zgody. Nie wszyscy jednak tak uważają. M.in. z tego powodu na łamy bloga trafił poseł Stefan Niesiołowski. O fotografowaniu polityków był wpis ?Perypetie Stefana czyli kogo wolno filmować?. No chyba, że Stefan byłby nago, to patrz poniżej 😉

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA NAGICH OSÓB
Tutaj akurat zakaz obowiązuje. Fotografując bez zgody można narazić się na odpowiedzialność karną. I nie chodzi tu o zgodę na publikację. W przypadku ?golasów? fotograf musi mieć zgodę również na zrobienie zdjęcia!!!

Art. 191a § 1 kodeksu karnego. Kto utrwala wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu wobec niej przemocy, groźby bezprawnej lub podstępu, albo wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej bez jej zgody rozpowszechnia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

O fotografowaniu golasów było m.in. w ?Paparazzo?.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA W GALERIACH HANDLOWYCH
Nie ma prawnego zakazu. Jednak właściciel może sobie nie życzyć robienia zdjęć na jego posesji i wtedy należy to uszanować, bo w innym wypadku można narazić się na zarzut naruszenia miru domowego. Temat ten gościł kilkakrotnie na blogu. Więcej  znajdziecie w tekście ?Zakazany owoc?.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA BANANÓW
O skutkach fotografowania bananów pisałem w ?Zdjęcia bananów, czyli co może ochrona?.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W WARSZAWIE
Wiadoma rzecz stolica. 😉 Oczywiście, że nie ma takiego zakazu, chociaż niektórzy uważają inaczej. Kto nie wierzy lub nie pamięta, niechaj chyżo zaglądnie do ?Wolności fotografowania?.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELU
To był dla nieprawnika ciężki tekst. Ale sens jego jest prosty. Nie ma takiego zakazu!.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA NA LOTNISKU
Tu nie ma jednolitych przepisów, obowiązują regulaminy poszczególnych portów lotniczych. Bliżej na ten temat przeczytasz w ?Welcom to Okęcie Airport?.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA NA DWORCACH
To w zasadzie początki F-LEXa i wielomiesięczna korespondencja z rzecznikiem PKP. To make long story short: Nie ma zakazu fotografowania na dworcach! Wszystkie podstawowe informacje na ten temat znajdziecie w ?Jedzie pociąg z daleka?.

ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA MOSTU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
Nie istnieje taki zakaz, chociaż Gmina Warszawa i jej spółka długi czas utrzymywały, że bez ich zgody nie można fotografować Mostu Świętokrzyskiego.

Na dzisiaj tyle. Blog jako trzylatek ma się dobrze mimo tego, że trochę zwolnił tempa. Na koniec kilka liczb.
Wiek ? 3 lata
Teksty ? 331 (ten będzie 332)
Komentarze ? 2.054
Spam ? ostatnio dobrze działają filtry, ale kiedyś był z tym spory kłopot.

PS. Podziękowania i wiele buziaków dla mojej prywatnej korekty. 🙂

You may also like

9 komentarzy

szalas 9 lipca 2014 - 09:19

no to stu lat F-lexie ! 🙂

Powtórz
dar_wro 9 lipca 2014 - 09:55

🙂

Powtórz
WNP 9 lipca 2014 - 11:21

Sto lat!

p.s. A zakaz fotografowania w muzeach? W kościołach/świątyniach? A na cmentarzach? A w szpitalach itp.? W urzędach? W stanie wskazującym? 🙂

Powtórz
dar_wro 9 lipca 2014 - 12:53

O tym wszystkim też było 😉

Powtórz
Wiolin 9 lipca 2014 - 20:50

to szybko zasiadaj do 333-ego tekstu i miej się nadal dobrze 🙂

Powtórz
wrocdan 11 lipca 2014 - 14:16

FLEX-ikowi, jako trzylatkowi najlepsze życzenia dalszego wzrostu 🙂 i rozwoju 🙂

Powtórz
koleżka śniegowy 1 października 2014 - 21:18

Podobnie jak z Mostem Świętokrzyskim, zarząd Pałacu Kultury twierdzi, że ma wyłączne prawa do jego wizerunku i nie wolno. Bo nie!

Powtórz
Naturalny fotograf 5 czerwca 2015 - 15:30

Dziękuję za rzeczowy i pożyteczny wpis, który wyjaśnia wiele wątpliwości. Pytanie czy wszyscy o tym wiedzą? Udostępniam wpis dalej…

Powtórz
R. 10 czerwca 2017 - 13:17

Dzięki za wpisy. Jako, że nie znam się jeszcze dobrze na przepisach mam pytanie Czy istnieje zakaz fotografowania obiektów hydrotechnicznych takich jak tamy, zapory rzeczne, mosty? Chodzi mi w pierwszej kolejności o fotografie z zmieni. Zrobiłem panoramkę niedawno wyremontowanej zapory wodnej i zastanawiam się czy mam prawo ją nieodpłatnie opublikować na FB. Jest duża dość dokładna, po przybliżeniu widać na niej kilku inżynierów, robotników i rejestrację samochodu, którym przyjechali. Obiekt jest nieogrodzony i ogólnodostępny, znajduje się na nim kładka dla pieszych i rowerów. Akurat trafiłem jak robiono jakiś odbiór czy coś w tym rodzaju.
Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie, pozdrawiam.

Powtórz

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!