Praska panorama i mosty nad Wełtawą

I po krzyku

autor: dar_wro
0 komentarz

Kwestia „Wolności panoramy” jest ostatnio bardzo gorącym tematem w Internecie. Sporo można było o tym przeczytać zarówno mądrych, jak i mniej mądrych informacji. Ja również pisałem o tym na F-LEX. Mądrze, czy też nie, to już sami musicie ocenić. 🙂

Na stronie Parlamentu Europejskiego ukazał się w aktualnościach komunikat, z którego wynika, że w dniu dzisiejszym Parlament Europejski odrzucił poprawkę nr 421 do Raportu Komisji Prawnej zaproponowana przez Jean-Marie Cavada o treści:

„uważa, że wykorzystanie handlowe nagrań wideo i innych prac fotograficznych umieszczonych na stałe w miejscach publicznych z przestrzeni fizycznej powinno zawsze stanowić przedmiot uprzedniej zgody autorów lub pełnomocników”.

Most Rędziński w nocyTym samym sprawa wolności panoramy w „nowym ujęciu” przestała być w kręgu zainteresowań Parlamentu Europejskiego. Musimy jednak pamiętać, że postanowienia Dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym kładą nacisk na ochronę praw twórców, w tym m.in. prawa zwielokrotniania utworu oraz do publicznego udostępniania utworów. Pamiętajmy, że wolność panoramy nie jest zasadą wynikającą z dyrektywy. Dyrektywa stanowi, że poszczególne kraje członkowskie mogą przewidzieć wyjątki lub ograniczenia w odniesieniu do praw twórców w przypadku korzystania z utworów takich jak utwory architektoniczne lub rzeźby, wykonanych w celu umieszczenia ich na stałe w miejscach publicznych. Wolność panoramy była i jest więc w rękach poszczególnych ustawodawców krajowych. Odrzucenie poprawki nr 421 do raportu Komisji Prawnej skutkuje tym, że nic w tym zakresie  raczej się nie zmieni. To, czy będzie można nadal bezkarnie publikować komercyjnie zdjęcia Mostu Rędzińskiego, katedry we Florencji, czy Mostu Karola w Pradze zależy więc od decyzji ustawodawców krajowych.

Miłego fotografowania!!! 🙂

0 komentarz
0

Może Ci się również spodobać

Napisz komentarz

Strona korzysta z cookies. Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza. Możesz oczywiście tą funkcję wyłączyć w swojej przeglądarce. Akceptuję Czytaj więcej

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!