Każdy prędzej czy później zaczyna tworzyć własny alfabet. Przyszedł więc również już czas na F-LExa. Ze swojej strony zapraszam czytelników do tego, aby byli swojego rodzaju współtwórcami ?Alfabetu F-LEXa? i proponowali własne hasła, które powinny się w nim znaleźć. Dzisiaj zaczynamy bardzo sztampowo, bo od litery A. Taki początek nie oznacza jednak, że każdy następny wpis będzie dotyczył kolejnej litery alfabetu.
A jak AUTOR
Ustawa nie posługuje się pojęciem autor. Mając na uwadze to, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia ustawa posługuje się pojęciem Twórca. O tym kto jest twórcą też oczywiście znajdziecie notkę na blogu. Zajrzyjcie do wpisu ?Twórca?.
W mowie powszechnej używa się pojęcia autor, które jest tożsame z pojęciem twórcy w rozumieniu Ustawy. Mamy więc pierwsze równanie matematyczne.
TWÓRCA = AUTOR
Z autorem/twórcą nierozerwalnie związane są autorskie prawa osobiste.
A jak AUTORSKIE PRAWA OSOBISTE
Zgodnie z art. 16. Ustawy autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:
1) autorstwa utworu;
2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;
3) nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania;
4) decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności;
5) nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Warto pamiętać, że autorskie prawa osobiste są tak ściśle związane z osobą twórcy, że nie można się ich ani zrzec, ani zbyć. Zagadnienie to gościło kilkakrotnie na blogu, m.in. w ?? dar_wro?. Naruszając autorskie prawa osobiste narażamy się zarówno na odpowiedzialność cywilną (art. 78 Ustawy), jak i odpowiedzialność karną (art. 115 Ustawy). Z autorskimi prawami osobistymi ściśle związane jest hasło ?PLAGIAT?.
A jak ARCHITEKTURA
Przedmiotem prawa autorskiego są m.in. utwory architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne. Fotografowanie architektury wiąże się nie tylko z kwestią rozpowszechniania utworów architektonicznych (vide art. 33 pkt 1 Ustawy), ale także możliwością robienia zdjęć m.in. w sklepach czy galeriach handlowych. To także problem ewentualnego naruszenia MIRU DOMOWEGO.
C.D.N.
2 komentarze
To poproszę o C jak cytatu prawo – oczywiście w odniesieniu do fotografii.
Oczywiście, że cytat będzie. Oczywiście nic się nie zmieniło w tym zakresie, ale jak wiesz to mój ulubiony temat.