Ostatnio prowadziliśmy zaciekłą dyskusję na temat opodatkowania sprzedaży zdjęcia, a w zasadzie odbitki. Zagadnienie to gościło już na blogu i trochę na ten temat oraz odnośniki do innych tekstów z tym związanych znajdziecie w ?PIT-oleniu?. Spór, jaki rozgorzał pomiędzy mną a koleżanką, dotyczył możliwości zakwalifikowania odbitki jako rzeczy używanej. Wbrew pozorom nie jest to błaha sprawa, bo uznanie odbitki za rzecz używaną skutkowałoby tym, że przychód z jej sprzedaży nie podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zażartą dyskusję prowadziliśmy długo, ale bez ostatecznego rozstrzygnięcia. Żadne z nas nie miało przy sobie przepisów prawa, a poza tym mieliśmy ciekawsze wyzwania. Dyskusja toczyła się podczas Strefy Militarnej 2013, a tam w ramach Fotomilitary przyjeżdżamy przede wszystkim robić zdjęcia (kilka zdjęć znajdziecie pod tym linkiem, z upływem czasu będzie ich tam więcej), a nie toczyć dysputy podatkowe.
Wróćmy jednak do tematu. Rozwiązanie zagadki tkwi w ustaleniu, czy własną odbitkę można uznać za używaną, a jeżeli tak, to kiedy. Anię wspierało wielu i padały z ich ust różne argumenty, od kiedy należy liczyć 6 miesięcy, żeby uznać odbitkę za rzecz używaną. A to od daty zrobienia zdjęcia, a to od daty wywołania RAW-a (bo przecież RAW to nie utwór sic!!!), a to od daty wydruku. Nie byłoby dyskusji, gdyby ktokolwiek dysponował w jej trakcie tekstem ustawy. Art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy PIT brzmi następująco:
Art. 10 ust. 1 Źródłami przychodów są:
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Nas interesuje punkt d. Zwróćcie uwagę na słowo klucz. Jest nim ?nabycie?. Żeby daną rzecz uznać za używaną dla celów ustawy PIT, musi upłynąć wskazany w ustawie okres czasu, który liczy się nie od daty jej zrobienia czy wytworzenia, a od daty jej nabycia. Muszę więc tę rzecz najpierw kupić, otrzymać w prezencie lub w spadku itp. Jeżeli stworzyłem utwór (jakim jest zdjęcie), a następnie wydrukowałem go, to taka odbitka wisząca na ścianie nawet przez 15 lat nie będzie uznana za rzecz używaną i tym samym przychód z jej sprzedaży będzie podlegał opodatkowaniu.
Podsumowując: Przychód ze sprzedaży odbitki własnego zdjęcia (ale nie utworu), bez względu na to, czy wykonanej w ramach działalności gospodarczej czy hobbystycznie generalnie podlega opodatkowaniu podatkiem PIT. Jeżeli kupisz zdjęcie za np. 4.338.500 USD, to sprzedaj je po upływie 6 miesięcy od daty jego nabycia, bo w innym przypadku ? 😉
PS. W tym miejscu jeszcze chciałbym zwrócić uwagę, że powyższa definicja rzeczy używanej obowiązuje na gruncie podatku dochodowego. Inna obowiązuje w przypadku podatku VAT. Natomiast dla celów podatku PCC (od czynności cywilno-prawnych) nie rozróżnia rzeczy na nowe i używane, bo opodatkowaniu PCC podlega sprzedaż rzeczy (zarówno nowej, jak i używanej) za cenę przekraczającą 1.000,00 PLN.
6 komentarzy
Tak zgadzam sie z Darkiem…brak tekstu przepisu , który wyrażnie wskazuje , że termin płynie od nabycia był głównym powodem naszych wątpliwosci. Żeby pozbyc się zobowiazania można dokonać pewnej roszady. Darować dziecku nasze dzieło w postaci fotografii – wycenionej odpowiednio( darowizny dla dzieci sa zwolnione z podatku) , a nastepnie po pół roku dziecko nasze moze sprzedać nasze dzieło za miliony nie płacąc podatku dochodowego…Czy Darku mam rację?
MASZ!
PS. Ale to już nie Twoje miliony będą 😉
dziecko chyba nie zapomni o rodzicach
Z tego co wiem, kwota z ostatniego zdania to powinno być 1500 zł.
Ewo skąd wzięłaś tę kwotę? W Art. 9 ust. 6 ustawy o podatku od czynności cywilno-prawnych jest 1.000,00 PLN.
A faktycznie, tysiąc. Pomyliło mi się.