Strona główna » Wideogram czy utwór?

Wideogram czy utwór?

przez dar_wro

Swego czasu na blogu we wpisie zatytułowanym ?Producent? pisałem o utworach audiowizualnych i  wideogramach. W dobie powszechnie dostępnych kamer, aparatów fotograficznych z funkcją filmowania, czy też telefonów z opcją kręcenia wideo wiedza na ten temat zapewne się przyda. Poniżej kilka tez z uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi zapadłego w 2002 r. (sygn. akt I Aca 254/02) w sprawie dotyczącej filmu ?Witajcie w życiu? (najdłuższy półkownik jest do obejrzenia w Internecie, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki).

  • ?Utwór audiowizualny jest takim przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, w którym współgra ze sobą wizja i dźwięk. Nie każda rejestracja zdarzenia kamerą stanowi utwór audiowizualny i może być traktowany jako przedmiot ochrony prawa autorskiego, a tylko wtedy gdy wypełnia ogólne znamiona utworu. Nie wystarczy zatem, że umieszczone zostanie na kasecie zastrzeżenie prawa autorskiego.?
  •  ?Efekt pracy rejestrującego spektakl teatralny będzie najczęściej wideogramem, niebędącym utworem audiowizualnym.?
  •  ?Wideogramami są zarówno utwory, jak i rejestracje niemające charakteru twórczego, utrwalone na nośniku.?
  •  ?Decyzja o utrwaleniu seminariów na nośniku nie przesądza jeszcze o tym, że rejestracja spełnia wymogi oryginalności i indywidualności.?
  •  ?Należy oddzielić elementy twórcze zdarzeń będących przedmiotem rejestracji od twórczego charakteru samej rejestracji.?
  •  ?Od utworu audiowizualnego wymaga się twórczego połączenia elementów wizji i fonii.?

W ramach powtórki z ?Producenta? przypomnę że:

  • każdy utwór audiowizualny jest wideogramem, ale nie każdy wideogram jest utworem audiowizualny,
  • twórcy utworu audiowizualnego przysługuje ochrona osobistych i majątkowych praw autorskich,
  • wideogram (o czym uważny czytelnik zapewne pamięta, a jeżeli nie pamięta szczegółów, to niech zajrzy do ?Producenta?) jest zaliczany do praw pokrewnych (Rozdział 11 Ustawy) i dlatego też producentowi wideogramu przysługują jedynie uprawnienie wymienione w art. 94 ust. 4.

I na koniec jeszcze jeden cytat z uzasadnienia sądu w Łodzi. ?Na gruncie polskiego prawa autorskiego brak jest podstaw do formułowania domniemania twórczego i indywidualnego charakteru dzieła.? W praktyce oznacza to, że aby skutecznie dochodzić ochrony swoich praw na podstawie przepisów  Ustawy musisz w pierwszej kolejności wykazać, że Twoje zdjęcie/film/obraz/szkic/opowiadanie mają cechy utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1.

 

You may also like

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!