Most Karola i Hrad w Pradze w marcowy poranek

Wizerunek małolata

autor: dar_wro
6 komentarzy

Pozująca GabiNa blogu wielokrotnie pisałem o wizerunku, zasadach jego ochrony, jak również o sprawach formalnych dotyczących zgody na publikację. Wydawało mi się, że w zasadzie wszystko już było i nic nowego nie da się napisać. Po szczegółowym przejrzeniu bloga okazało się, że zupełnie pominąłem kwestię zgody na rozpowszechnianie wizerunku małoletnich modeli. W zasadzie każdy odpowie bez namysłu, że to banał. Wiadomo bowiem wszem i wobec, że trzeba mieć zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Na pierwszy rzut oka rzeczywiście wygląda na banał. Ale od czego są prawnicy ze swoim słynnym dzieleniem włosa na czworo. 😉 Do dzisiaj w doktrynie nie ma zgodności co do tego, jaki charakter prawny ma zezwolenie na rozpowszechnianie wizerunku. Na jednym biegunie mamy do czynienia z poglądami, że jest to jednostronna czynność prawna, a co za tym idzie podlega ona wszelkim rygorom przewidzianym dla takich czynności, na drugim stoją zwolennicy teorii, że jest to tylko działanie podobne do czynności prawnej (zgody). No dobra, ale jakie to ma znaczenie praktyczne dla fotografa?W przypadku, gdy uzna się, że zgoda na publikację jest czynnością prawną, to należy pamiętać, że pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności (art. 11 k.c.). W przypadku więc niepełnoletnich uznać należałoby, że zgoda na publikację wizerunku rzeczywiście musi pochodzić od rodziców lub prawnych opiekunów. Jeżeli jednak stanęło na stanowisku, że jest to czynność podobna (czyli wariant drugi przedstawiony powyżej), to w takiej sytuacji wystarczałaby jedynie zgoda modela. Pamiętając, że wizerunek należy do dóbr osobistych warto przywołać orzeczenie Sądu Najwyższego (sygn. akt II CR 435/82). W orzeczeniu tym sąd uznał, że „okolicznością wyłączającą bezprawność postępowania dziennikarza jest bowiem zgoda osoby, której korespondencja lub pamiętnik są ujawniane. Zgoda (jej) rodziców jest równoważna ze zgodą małoletniej.” Wprawdzie dotyczyło ono zgody na publikację korespondencji małoletniego, jednak może mieć analogiczne zastosowanie do zgody na publikację wizerunku (przypominam, że obecna Ustawa w art. 82 wymaga uzyskania zgody na publikację korespondencji, zaś w art. 81 zgody na publikację wizerunku). Nie ma niestety wielu orzeczeń w tym przedmiocie, co podnoszą zwolennicy teorii zgody.

Co robić więc żeby było bezpiecznie, zwłaszcza że w przypadku procesu sądowego nie mamy bowiem żadnej gwarancji, że trafimy na skład sędziowski skłaniający się ku konkretnej teorii? Mimo, że tematyka dzisiejszego wpisu może wydawać się zagmatwana, to odpowiedź jest prosta. Najlepiej mieć zgodę zarówno modela, jak i jego rodzica lub opiekuna prawnego. Wtedy zapewne i wilk będzie syty, i owca cała. A fotograf spokojnie żył!

PS. Jeżeli w lipcu nie ukaże się już żaden dodatkowy wpis, to zacznijcie poszukiwania. Może się okazać, że pewna młoda dama zrobiła mi kuku za dzisiejsze zdjęcie. 😉

6 komentarzy
0

Może Ci się również spodobać

6 komentarzy

Piotr 4 lipca 2013 - 22:47

Ale kto Ci podbił obiektyw do góry? Bo ta Małolata z pewnością by nie sięgnęła. 😛

Odpowiedz
Przemek Skowron 31 lipca 2013 - 12:30

To musi być zgoda obojga rodziców/opiekunów, czy wystarczy że jedno wyrazi zgodę? Mam problem, gdzie ojciec chce publikacji, matka się nie zgadza…

Odpowiedz
dar_wro 31 lipca 2013 - 20:35

Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Art. 97. § 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.
§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy

Osobiście nie uważam, aby zgoda na publikację wizerunku należała do kategorii spraw istotnych.

Odpowiedz
Przemek Skowron 5 sierpnia 2013 - 16:07

Dzięki!

Odpowiedz
Filip 15 listopada 2013 - 13:26

Pytania:
1. Robi ktoś (kolega, koleżanka z klasy, ktokolwiek) zdjęcie osobie małoletniej i wrzuca na FB. Bez zgody rodzica modela – bądźmy realistami. Nielegalnie? Jakie konsekwencje? Udostępnione zdjęcia nie dają sie usunąć ze wszystkich profili na FB, nie da się zrealizować żądania usunięcia zdjęć ze względu na regulamin Facebooka. IMHO uświadomienie tego faktu powinno sparaliżować publikowanie zdjęć osób poniżej 18 roku życia.
2. Robi ktoś zdjęcie 17-latce (akty?), zdjęcia sobie leżakują w szufladzie. Modelka kończy 18 lat, podpisuje zgodę na publikację tych wcześniej wykonanych zdjęć. Czy jest to pod względem prawnym OK?

Odpowiedz
dar_wro 15 listopada 2013 - 19:51

ad.1 Bez zgody oczywiście, że nielegalnie. O konsekwencjach pisałem na blog wystarczy prześledzić. Prawda jest taka, że publikując bez zgody naruszam prawo modela. Jednak nie rodzi to z automatu żadnych konsekwencji. Konsekwencje mogą się pojawić dopiero w momencie, gdy model wystąpi na drogę prawną z wnioskiem o ochronę jego praw.
Kilka razy FB na moje żądanie usuwał zdjecia.
ad. 2 Jest OK.

Odpowiedz

Napisz komentarz

Strona korzysta z cookies. Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza. Możesz oczywiście tą funkcję wyłączyć w swojej przeglądarce. Akceptuję Czytaj więcej

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!