Rzecz o lataniu, czyli o bagażu i kontroli na lotniskach

autor: dar_wro
13 komentarzy

 

Miało być o źródłach prawa, to i będzie, ale nie dzisiaj. W końcu są wakacje i jest wiele przyjemniejszych rzeczy, niż wspomniane źródła. Mam nadzieję, że nie oberwę mocno po uszach za małą woltę. A jak oberwę, to będę miał nauczkę żeby nie anonsować kolejnych wpisów :-).

Początek wakacji, to podróże. A jak podróże, to często samolotem. I tu pojawia się kwestia związana z przewozem sprzętu fotograficznego. Nikt z nas zapewne nie będzie chciał swojej ulubionej i wypieszczonej lustrzanki nadać w bagażu rejsowym. I słusznie, bo nigdy nie wiadomo czy bagaż doleci razem z nami w to samo miejsce, jak również kiedy doleci. Zazwyczaj dolatuje, ale nieszczęścia chodzą po ludziach. Mnie ostatnio dwukrotnie zdarzyło się, że bagaż został w porcie przesiadkowym. Proste – mój bagaż lubi nocować w Monachium. W sumie nic strasznego, jak wracasz do domu, jednak gdy leci się na wyprawę fotograficzną i nie dolatuje statyw, filtry, wężyk i co ważniejsze… ładowarka i dodatkowe akumulatory, to już jest mniej wesoło.

Nie piszę w co spakować sprzęt, bo na tym lepiej znają się inni.

Każdy z przewoźników określa indywidualnie rozmiar i wagę bagażu podręcznego. Dlatego też przed podróżą warto zapoznać się z warunkami Twojego przewoźnika. Dla przykładu w klasie ekonomicznej LH dopuszcza bagaż o rozmiarze nie większym niż 55 x 40 x 20 cm i nie cięższy niż 8 kg, a LOT w klasie ekonomicznej dopuszcza jeden bagaż do 6 kg (dodatkowo np. aparat fotograficzny uwieszony na szyi), o łącznych wymiarach do 115 cm (bardzo często zasady te są zróżnicowane i uzależnione od klasy biletu). Lecąc z biurem podróży na wakacje warto rzucić okiem na voucher, gdzie powinna być informacja o bagażu – ja na swoim znalazłem :-).
Wiemy już ile, nie wiemy jeszcze natomiast co. Linie lotnicze dopuszczają w bagażu podręcznym przewóz m.in. aparatów fotograficznych (zarówno analogowych i cyfrowych), kamer, akcesoriów do aparatów (bez ostrych zakończeń). Z akcesoriami to jednak jest różnie. Z pewnością nie wpuszczą nas na pokład ze statywem czy monopodem (chociaż pewnie Gorillapod by się „prześliznął” przez kontrolę) i każą nadać na bagaż rejsowy. Nie ma natomiast najmniejszych kłopotów z lustrzankami, obiektywami, lampami błyskowymi, ładowarkami, filtrami (ale imbus do dokręcenia głowicy statywu lub sprężone powietrze już nie jest wskazany w bagażu podręcznym). Jak dotąd na żadnym z lotnisk europejskich kontrole nie miały uwag zarówno do wielkości, jak i zawartości mojego niemałego Tamraca Expedition X6 (a zazwyczaj mam w nim 2 body, 5-6 obiektywów, lampę, karty). Ładowarki, dodatkowe akumulatory i kable nadal wysyłam w bagażu rejsowym (no ile razy jeszcze mogą nie dolecieć?).

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku. Jestem uratowany, są źródła! Podstawowym aktem regulującym zasady kontroli przeprowadzanych na europejskich lotniskach jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 300/2008 z dnia 11 marca 2008 r. w sprawie wspólnych zasad w dziedzinie ochrony lotnictwa cywilnego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 2320/2002. W Polsce kwestie zasad bezpieczeństwa reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie Krajowego Programu Ochrony Lotnictwa Cywilnego realizującego zasady ochrony lotnictwa.
Generalnie na bramce nie ma co zadzierać, zazwyczaj i tak funkcjonariusze mają ostatnie słowo. Pamiętacie sprawę Sikha, który nie chciał zdjąć turbanu?[Uwaga 2019.05.12 – link aktywny usunąłem, bo strona została usunięta] Chcą zajrzeć do plecaka, niech zaglądają. Nie mogą jednak zakwestionować możliwości przewozu sprzętu fotograficznego w bagażu podręcznym. Ci co ważą i mierzą (jeżeli są, to przy wejściu na pokład tzw. Gate) to już nie kontrola, a zazwyczaj przedstawiciele lub agenci przewoźnika. Oni nie mają uprawnień, aby zaglądać do bagażu, ale mogą nas poprosić o poddanie bagażu kontroli co do rozmiarów i wagi. Jeżeli nasz bagaż będzie niezgodny z warunkami przewozu, mogą nas nie wpuścić z nim na pokład i zażądać nadania, jako bagaż rejsowy (Już to widzę, jak nadaję moje Nikony na bagaż rejsowy. Wystarczy wyjrzeć przez okno na płytę lotniska, żeby zobaczyć, jak traktowany jest bagaż przez obsługę. Albo lecimy razem albo wcale! Na szczęście nie stałem nigdy przed takim dylematem, chociaż wspomniany Tamrac rzadko kiedy waży mniej niż 10 kg).

Jak już przejdziemy wszystkie kontrole i siądziemy w fotelu lotniczym, czas już tylko myśleć o wakacjach i niezapomnianych kadrach :-). Bon voyage !!!

PS. Nie czas i pora pisać o robieniu zdjęć na lotniskach, ale generalnie w Europie jak dotychczas nie miałem z tym kłopotów. Zresztą wszelkie zakazy mijają się chyba z celem w dobie Google Maps.

13 komentarzy
0

Może Ci się również spodobać

13 komentarzy

Krzysztof 9 lipca 2011 - 22:30

W Szwecji z jednej strony lubia wazyc dokladnie podreczny, z drugiej nie maja nic przeciwko zeby ew. nadwage rozdysponowac po kieszeniach ubrania. 🙂

Warto tu jednak uwazac na wage bagazu.

Odpowiedz
daniello194 10 lipca 2011 - 10:25

Ja z moim E 510 chwilowo nie martwię się o kilogramy ale po zmianie systemu może być różnie

Odpowiedz
strzelec 10 lipca 2011 - 15:16

Wielkie dzięki Darku, temat na czasie: za niedługo wylatuję na urlop (w pierwszej wersji napisałem za ile dni, ale nigdy nie wiadomo kto to czyta!). Ciekawi mnie też temat czy na pokładzie można robić zdjęcia (ew.z lampą). Wydaje mi się z praktyki, że przewoźnicy traktują to różnie. Wiadomo, że kamerki przy starcie nie włączę, bo wiem że jest możliwość zakłócania urządzeń pokładowych, ale zdjęcia i podczas lotu? Czy są jakieś przepisy?

Swoją drogą jak to się wszystko skomplikowało dzisiaj! Pamiętam czasy, jak przenosiłem w bagażu podręcznym jakieś dwadzieścia lat temu spory scyzoryk myśliwski. Po prześwietleniu pan na bramce marudzi że nie wolno itepe… Ja mu na to: wie pan ja muszę, z kieleckiego jestem (wtedy byłem)! Tak go to rozbawiło, że tylko machnął ręką… Długi kozik wniosłem na pokład! Autentyk! Słowo harcerza!

Odpowiedz
dar_wro 10 lipca 2011 - 15:46

Na pokładzie samolotu rządzi kapitan ;-), ale ze stewardesami też bym raczej nie polemizował. Osobiście nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby ktoś zakazał mi robienia zdjęć w samolocie. Faktycznie nie wolno używać urządzeń elektronicznych w czasie startu i lądowania oraz gdy zapalona jest sygnalizacja zapiąć pasy.
Poniżej widok na Alpy z pokładu samolotu.

Odpowiedz
wzrokowiec 10 lipca 2011 - 17:08

Niedawno znajoma wracała z Rzymu. W samolocie powiedzieli jej, że w czasie startu i lądowania nie można mieć włączonych żadnych urządzeń elektronicznych – aparatów również. W czasie lotu już można, ale wtedy z kolei załoga samolotu zastrzegła, że nie wolno robić zdjęć z nimi w kadrze, a to było trudne, bo ciągle się szwendali…

Odpowiedz
strzelec 10 lipca 2011 - 20:15

Piękny tan widoczek z Alpami. Okienko otworzyłeś? 😉

Odpowiedz
Ewa 11 lipca 2011 - 02:42

No pewnie że otworzył, inaczej zdjęcie by nie było takie ostre 😉

Odpowiedz
wrocdan 11 lipca 2011 - 13:27

W Maroku w Agadirze na lotnisku były tabliczki “zakaz fotografowania” 🙂

Odpowiedz
Robert 18 lipca 2011 - 22:41

Co do statywów, to często latam po Europie różnymi liniami (SAS, BA, LOT, Wizzair) i nie miałem jeszcze problemów z wniesieniem statywu na pokład w podręcznym bagażu (węglowo-bazaltowe Manfrotto)

Odpowiedz
dar_wro 11 sierpnia 2011 - 10:28

Na lotnisku w Heraklionie na Krecie prawie wszystkie okna obklejone “No Photo”. Podróżni nic sobie z tego nie robili, tak samo jak i obsługa lotniska, która nie zwracała uwagi na fotografujących.

Odpowiedz
Piotr 27 sierpnia 2012 - 18:36

“No Photo” pewnie dlatego, że to wojskowe lotnisko z wydzieloną częścią cywilną. Sporo fajnych startów i lądowań “Phantomów” można pofocić, jeśli ktoś się nie boi wyroku za szpiegostwo 😉

Odpowiedz
Olesku 26 sierpnia 2012 - 21:11

A jak to jest z tymi statywami tak dokładnie? Ich nie wolno przewozić w podręcznym bo zagrożenie czy nie wolno bo za duże? Aktualnie ze względów transportowych zaopatrzyłem się w Velbon Rexi, po złożeniu ma 35cm czyli wchodzi bezboleśnie do plecaka 🙂 i mam chęć zaniedługo polatać sobie trochę ze sprzętem, a że sprzęt mały (micro4/3) to w 5kg mieszczę netbooka, aparat, szkła, statyw i ciuchy na weekend. I nie chce mi się czegokolwiek nadawać w normalnym bagażu i potem czekać na odbiór, z małym plecakiem mógłbym od razu wyjść :))

Odpowiedz
dar_wro 26 sierpnia 2012 - 22:57

W przepisach wprost nie ma nic na temat statywu, ale z mojego doświadczenia z lataniem oraz z rozmów z pracownikami ochrony wynika, że statyw nie jest mile widziany w bagażu podręcznym.
Mój statyw lata w bagażu rejsowym i czasem zwiedza świat bez mojej zgody. Najbardziej podoba mu się Monachium, gdzie zazwyczaj się przesiadam 😉

Odpowiedz

Napisz komentarz

Strona korzysta z cookies. Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza. Możesz oczywiście tą funkcję wyłączyć w swojej przeglądarce. Akceptuję Czytaj więcej

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!