Fragment Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu, w tle Sky Tower

Autorskie prawa majątkowe za prawo do marzeń

autor: dar_wro
2 komentarze

Wczoraj na stronie F-LEXa na FB wrzuciłem informację o konkursie filmów krótkometrażowych „Polska moja miłość” organizowanego przez Off Camera [Uwaga 2019.05.10 Link musiałem usunąć, bo strona nie istnieje już]. Ciekawy temat, niezłe wyzwanie dla wszystkich lubiących kręcić i super nagroda. Jest jedno „ale”. „Ale” to kiepskie warunki konkursowe [Uwaga 2019.05.10 Link musiałem usunąć, bo strona nie istnieje już], jeżeli chodzi o prawa autorskie. Marzenia o wyjeździe do Brazylii oraz o karnecie festiwalowym każdy zgłaszający się do konkursu musi okupić udzieleniem licencji do majątkowych praw autorskich na rzecz organizatora. Kolejny organizator, który chce zgarnąć całą pulę. Nie wystarczą mu prawa do zwycięskiej pracy, ale chce mieć je do wszystkich zgłoszonych.
Licencja jest udzielana na okres 25 lat, z prawem jej przenoszenia na podmioty trzecie, jak również z prawem udzielenia sublicencji do utworu na rzecz osób trzecich. Jeżeli chodzi o zakres pół eksploatacyjnych, to najkrócej można stwierdzić, że licencja dotyczy wszystkich znanych pól, jakie mogą odnosić się do utworów audiowizualnych. Ponadto zgłaszając film do konkursu zgadzasz się na ingerencję w utwór, jak również zezwalasz na wykonywanie zależnych praw autorskich. W zasadzie mimo tego, że nadal jesteś właścicielem autorskich praw majątkowych, to udzielając w takim zakresie licencji, organizator konkursu ma możliwość dysponować utworem w takim zakresie, jak Ty. Odpowiedź na pytanie, który z Was może na tym więcej skorzystać, zostawiam bez odpowiedzi ;-).

Drugi ważny element, to kwestia nagrody. Większość konkursów już jest tak organizowana, że podatek od nagrody pokrywany jest przez organizatora. Można to zrobić w sposób jak najbardziej legalny, zgodny z przepisami prawa podatkowego. Trzeba tylko chcieć. Jeżeli poszczęści Ci się i wygrasz ten konkurs, to musisz się liczyć z tym, że zanim wyjedziesz do Brazylii musisz zapłacić podatek od nagrody. Wartość nagrody w postaci wyjazdu do Brazylii wyceniono na 10.000,00 PLN, co oznacza, że zanim wylecisz musisz zapłacić fiskusowi 1.000 złotych (art. 30 ust. 2. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Zajrzyj do pkt. 21 b regulaminu: „Zwycięzca jest zobowiązany podpisać dokumenty stwierdzające odbiór nagrody, która będzie wydawana po pobraniu podatku należnego zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych”. No chyba, że nagroda jest rzeczowa i pieniężna o łącznej wartości 10.000 zł i nagroda pieniężna jest przeznaczona na opłacenie podatku. W regulaminie nie ma o tym ani słowa, więc chyba trzeba płacić niestety samemu.

2 komentarze
0

Może Ci się również spodobać

2 komentarze

dar_wro 29 września 2012 - 18:46 Odpowiedz
dar_wro 1 października 2012 - 21:24

A jaki tu był fajny konkurs i z jakimi super nagrodami 😉
http://natemat.pl/32371,konkurs-zostan-fotografem-natemat

Odpowiedz

Napisz komentarz

Strona korzysta z cookies. Mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza. Możesz oczywiście tą funkcję wyłączyć w swojej przeglądarce. Akceptuję Czytaj więcej

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!